2018.05.15-18 — Wycieczka do Budapesztu
Wycieczka do Budapesztu
kl.: 2a, 2ag, 2bg, 7a i 7b — 15-18 maja 2018 roku
Czy można zakochać się w mieście w dwa dni? Odpowiedź brzmi: tak! Budapeszt to miasto niezwykłe, zwane Perłą Dunaju, w którym piękno natury łączy się z dziedzictwem minionych wieków, miejsce o niepowtarzalnym klimacie.
Uczniowie naszej szkoły mogli tego doświadczyć podczas wycieczki do stolicy Węgier, która odbyła się w dniach 15-18 maja 2018 roku. Dzięki wspaniałemu przewodnikowi, panu Ferencowi Urbánowi, rodowitemu budapeszteńczykowi, który towarzyszył nam przez dwa dni w stolicy Węgier, mieliśmy okazję przekonać się, jak bogata jest przeszłość tego miasta i jak często historia Węgier splata się z losami Polski. Nie można nie wspomnieć o niesamowitym poczuciu humoru naszego przewodnika, dzięki któremu zwiedzanie miasta i okolic było czystą przyjemnością.
Oprócz najważniejszych zabytków stolicy, czyli Zamku Królewskiego, Kościoła Macieja, Bazyliki św. Stefana, Placu Bohaterów, Placu Lajosa Kossutha z Parlamentem oraz Zamku Vajdahunyad, mogliśmy podziwiać także panoramę miasta o zmroku z Góry Gellerta. Niezwykłe wrażenie pozostawia widok miasta rozświetlonego tysiącami świateł, którego doświadczyliśmy w czasie nocnego rejsu statkiem po Dunaju przy dźwiękach walca „Nad pięknym modrym Dunajem” Johanna Straussa.
Ważnym punktem programu była wizyta w Bazylice św. Wojciecha w Ostrzyhomiu (Esztergom), największej katedrze katolickiej na Węgrzech. Katedra jest siedzibą arcybiskupa Ostrzyhomia i Budapesztu i jednocześnie prymasa Węgier. W Krypcie Prymasowskiej oddaliśmy hołd pochowanemu tam kardynałowi Józsefowi Mindszentyemu, niezłomnemu prymasowi Węgier w latach 1945-1974, aresztowanemu i więzionemu przez władze komunistyczne, zmarłemu w 1975 roku. W drodze do Ostrzyhomia mieliśmy okazję zobaczyć zamek w Wyszehradzie, w Zakolu Dunaju, miejsce zjazdów wyszehradzkich – spotkań królów Węgier, Czech i Polski. Tę tradycję współpracy w Europie Środkowej kontynuuje dziś Grupa Wyszehradzka – prezydenci Węgier, Czech, Słowacji i Polski spotykający się w Wyszehradzie co roku począwszy od 1991roku.
Budapeszt to miasto, w którym widać wiele polskich śladów. Pomnik Józefa Bema, zwanego przez Węgrów ”ápo Bem – ojczulek Bem” i uznanego za bohatera narodowego tego kraju, pomnik Męczenników Katynia, kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej, urządzona w grocie pod wzgórzem Gellerta z tablicą ku czci Polaków poległych na frontach Europy i kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, najnowszy pomnik Memento-Smoleńsk ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku, to tylko niektóre przykłady polskich akcentów w Budapeszcie. Na każdym kroku spotyka się tablice pamiątkowe poświęcone naszym rodakom, jak choćby tablica ku czci Henryka Sławika (1894-1944), Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, który podczas II wojny światowej organizował pomoc dla polskich uchodźców, w tym polskich Żydów, którzy znaleźli się na Węgrzech. Pomoc, którą świadczyli Polacy swoim braciom Węgrom podczas krwawo stłumionego Powstania Węgierskiego w październiku i listopadzie 1956 roku, jest upamiętniona m. in. na wystawie obok Parlamentu na Placu Lajosa Kossutha.
Chwile oddechu od zwiedzania zabytków zapewniła nam wizyta w Tropicarium-Oceanarium oraz na Wyspie Małgorzaty, zwanej zielonymi płucami Budapesztu.
Budapeszt – miasto oddalone od Radomia zaledwie 600 kilometrów… Warto się tam wybrać w wakacje!
Sylwia Kotowska-Kieruzel