2015.06.20-26 — Polsko-Niemiecka Szkolna Wymiana Młodzieży — Radom
wymiana ←
Polsko-Niemiecka Szkolna Wymiana Młodzieży — Radom
20-26 czerwca 2015 roku
15 lat minęło…
Wymiana uczniowska między Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. św. Filipa Neri w Radomiu a Gymnasium Maria Stern w Augsburgu istnieje od 15 lat. Zakończyła się właśnie druga część tegorocznego projektu. 23 uczennice z Augsburga wraz z dwiema nauczycielkami: Barbarą Lajblich i Elisabeth Volz-Goller były gośćmi „Katolika”. Tegoroczne spotkanie, podobnie jak pierwsza część, która miała miejsce w Augsburgu w lutym bieżącego roku, upłynęła pod znakiem jubileuszu 15-lecia partnerstwa szkół.
Organizacją wspierającą wymianę uczniowską pod względem merytorycznym i finansowym jest Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Dzięki temu wsparciu w projektach wymiany wzięło udział kilkuset uczniów obu szkół. Jednostką centralną, z którą współpracuje nasza szkoła, jest Stowarzyszenie Chrześcijańskich Dzieł Wychowania z siedzibą w Krakowie.
Listy gratulacyjne z okazji jubileuszu przysłali Paweł Moras, Dyrektor Zarządzający PNWM oraz Malte Koppe, pracownik merytoryczny Referatu Wspierania Wymiany Szkolnej PNWM.
Honorowymi gośćmi uroczystości, która odbyła się 22 lutego 2015 roku w szkole partnerskiej w Augsburgu, byli: Ulrich Haaf, dyrektor Zarządu Szkół Katolickich w Augsburgu oraz konsul Aleksander Korybut Woroniecki z Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Monachium.
Zaproszenie na galę 15-lecia wymiany szkolnej w Katolickim Liceum przyjęli m.in. Claas-Dietrich König, zastępca dyrektora wydziału kultury ambasady Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie, Karl-Martin Everding, dyrektor Biura Szkolnictwa Zagranicznego w Warszawie oraz Birgit Mohr, przewodnicząca komisji egzaminacyjnych egzaminów DSD.
Zgromadzonych gości powitał dyrektor szkół katolickich w Radomiu, ks. Mirosław Prasek. Zacytował przy tej szczególnej okazji motto św. Filipa Neri, patrona szkoły: „Nie jest najważniejsze, żeby zacząć, lecz żeby trwać”, by zaznaczyć, że mimo kryzysowych lat, partnerstwo odradzało się i trwa do dziś.
Claas-Dietrich König podkreślił natomiast, że wymiana uczniowska wpisuje się w proces pojednania polsko-niemieckiego, co w takim mieście jak Radom, które znacznie ucierpiało w wyniku niemieckiej agresji w czasie II wojny światowej, nie musi być wcale oczywiste. Porozumienie wymaga zaangażowania i oddania ludzi, którzy interesują się językiem i kulturą kraju sąsiedniego. 15-letnia współpraca obu szkół jest najlepszym przykładem aktywnej postawy na rzecz pojednania między naszymi narodami, przejawem chęci budowania wspólnej przyszłości.
„Najlepsze wykształcenie zdobędzie mądry człowiek w podróży”. Cytat wybitnego niemieckiego poety Johanna Wolfganga Goethego posłużył Karlowi-Martinowi Everdingowi do wyeksponowania tezy, według której wyprawa do nieznanego kraju jest najlepszym sposobem zdobycia wiedzy. Sprzyja temu między innymi nauczanie w szkołach polskich języka niemieckiego na bardzo wysokim poziomie. Taką możliwość mają też uczniowie Katolickiego Liceum, bowiem należy ono do grona szkół przygotowujących do niemieckiego certyfikatu językowego Konferencji Ministrów Kultury Niemiec DSD.
Swoimi wspomnieniami podzielił się też Łukasz Baran, absolwent Katolickiego Liceum, obecnie student prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, uczestnik wielu projektów wymiany uczniowskiej i studenckiej. Jego pełna emocji i humoru wypowiedź była najlepszą zachętą do udziału w wymianie szkolnej.
Uroczystość uświetniły występy artystyczne uczniów „Katolika” oraz wspólnie odśpiewana w obu językach Oda do radości. Zaangażowanie, radość i spontaniczność uczniów świadczą o tym, że przed obiema szkołami jeszcze wiele pięknych jubileuszy.
W programie tegorocznej wymiany znalazły się m.in. wycieczki do Warszawy i Kazimierza Dolnego oraz gra miejska pozwalająca naszym gościom zdobyć najważniejsze informacje o Radomiu.
Sylwia Kotowska-Kieruzel