2019.02.11 — Ignacy Jan Paderewski
Wykład z prezentacją:
„«Święta sprawa Ojczyzny nas wzywa…».
W świecie wartości Ignacego Jana Paderewskiego”
prof. dr hab. Grzegorz Majkowski — 11 lutego 2019 roku
Ignacy Jan Paderewski
W dniu 11 lutego 2019 r. miał miejsce w naszej szkole wykład z prezentacją „«Święta sprawa Ojczyzny nas wzywa…». W świecie wartości Ignacego Jana Paderewskiego”. O Paderewskim (1860-1941) — Budowniczym II Rzeczypospolitej i wyrażanych przez niego wartościach wypowiedział się Profesor Grzegorz Majkowski z Akademii Marynarki Wojennej im. Obrońców Westerplatte w Gdyni, z Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych.
Podstawą rozważań były przemówienia wygłaszane przez Ignacego Jana Paderewskiego na terenie Polski i w Stanach Zjednoczonych. Profesor Majkowski przedstawił podstawowe wartości, które starał się przekazywać ten wybitny polityk. W swoich przemówieniach Paderewski wzywał do jedności narodowej, do budowania zgodnej wspólnoty Polaków, przypominał, że naród polski trwał — mimo, że był rozdarty między zaborców — dzięki silnej tożsamości budowanej na wierze katolickiej i pamięci historycznej. Na przykład w przemówieniu na dworcu kolejowym w Łodzi w dniu 1 stycznia 1919 r., przed podróżą do Warszawy, Paderewski przekonywał:
„Tylko cały, zjednoczony naród może dokonać tego wielkiego działa [odrodzenia Polski]. Muszą wziąć w tym udział lud i robotnicy, […]. Musimy skupić się przy Białym Orle i Bogu”.
„Wszyscy musimy zaprząc się do pracy i dobro całego narodu musimy mieć na oku. W tym też celu i ja jadę do Warszawy, a was proszę o poparcie, aby cały naród mógł dojść do zgody i jedności”.
Paderewski mówił także o tym, kim dla niego jest polityk. Uznawał, że polityk jest „sługą narodu”. W przemówienie na wiecu Polaków zebranych pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki z apelem o Dzień Pracy dla Polski, 30 maja 1915 r. w Chicago mówił:
„Żegnam, i pokłon wam składam, nie jako wódz żaden, lecz jako sługa narodu wierny, pokłon serdeczny, uniżony: BOŚCIE POLACY!”
Paderewski powtórzył to przekonanie kilka lat później, 1 stycznia 1919 r., w przemówieniu na Dworcu Wiedeńskim w Warszawie, po przyjeździe z Łodzi:
„Ja to tak rozumiem, że mąż stanu to nie ten, co wolę swą narzuca, a ten, co jako obowiązek swój uważa zrozumienie myśli i uczuć narodu i przyjmowanie od narodu rozkazów.”
Uczniowie mieli okazję poznać Ignacego Jana Paderewskiego już nie tylko jako wybitnego pianistę i kompozytora, ale także jako wielkiego męża stanu. Możemy się dużo nauczyć od Paderewskiego o tym, jaką osobowością powinien być polityk, jakimi powinien kierować się wartościami oraz w ogóle o tym, czym jest prawdziwa kultura polityczna.