2018.06.01 — Budżet Obywatelski 2019
Budżet Obywatelski 2019
1-30 czerwca 2019 roku
KULTURALNE SPOTKANIA NAD POTOKIEM
w Oratorium św. Filipa Neri
Już od 1 czerwca można wziąć udział w głosowaniu rozstrzygającym o podziale środków w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019. Wśród zgłoszonych projektów znalazły się „Kulturalne Spotkania nad Potokiem” w Oratorium św. Filipa Neri przy ul. Grzybowskiej.
CO TO JEST BUDŻET OBYWATELSKI?
Budżet obywatelski stanowi rodzaj konsultacji społecznych w sprawie podziału części pieniędzy budżetu miasta na wskazane przez mieszkańców propozycje zadań o charakterze lokalnym. W ten sposób wszyscy pełnolnoletni radomianie i ci, którzy ukończyli 16 lat (za zgodą rodzica), mogą osobiście wybrać, na co przeznaczyć fundusze.
Na początku pomysłodawca składa wniosek do gminy. Następnie wszystkie zgłoszone wnioski badane są przez Urzęd Miejski pod kątem możliwości prawnych realizacji inwestycji. Zgłoszone projekty nie mogą też przekraczać kosztowo środków przeznaczonych w budżecie na ten cel. Potem lista wszystkich zgłoszonych projektów podawana jest do wiadomości publicznej.
Drugi etap obejmuje głosowanie mieszkańców nad zgłoszonymi i zweryfikowanymi projektami. Te, które uzyskają największą liczbę głosów, zostają wprowadzone do budżetu na kolejny rok.
CO TO SĄ „KULTURALNE SPOTKANIA NAD POTOKIEM”?
W 2017 roku w Oratorium odbyło się 10 comiesiecznych wydarzeń. Były to koncerty zespołów, solistów, chórów, spektakle teatralne, warsztaty chóralne, pokaz filmowy i spotkanie z jego twórcami, festiwal teatralny, widowsko muzyczne z okazji 11 listopada. Wszystko dzięki wsparciu z budżetu miasta właśnie ze środków budżetu obywatelskiego. Projekt „Kulturalne Spotkania nad Potokiem” uzyskał w 2016 roku głosowaniu wystarczającą liczbę głosów, by otrzymać grant.
Oraganizowane spotkania gromadziły liczną publiczność. Spektakularny był koncert „Wyśpiewana Niepodległa” (ok. 800 widzów!), koncert zespołu „Exodus”, Michała Łanuszki śpiewającego Cohena, Filipa Łobodzińskiego z zespołem Dykan.pl, czy „U studni”, które przyciągnęły pełną widownię. Gościliśmy Teatr Jednego Mima Ireneusza Krosnego i teatr ITP z Lublina. Chętni słuchali jak powstaje dubbing na spotkaniu z reżyserem Leszkiem Zduniem lub podziwali Orkiestrę Kameralną Fresco Sonare i Chór Insieme z Krakowa. Oratorium żyło kulturą i sztuką!
CO DALEJ?
Ze względu na bardzo duże zainteresowanie projektem, w 2019 roku chcemy zaprosić kolejnych gości. Planujemy m.in. spotkanie z Marcinem Styczniem i Ernestem Bryllem w koncercie „Duchy Poetów”, teatr ITP z premierowym spektaklem musicalu „Prorock”, monodram „Kontrabasista” w wykonaniu Krzysztofa Rogacewicza z Teatru Maska, czy kabaret Mumio. Dla najmłodszych zaproponujemy spotkanie z zespołem „Dzieci z Brodą” i festyn w parku Leśniczówka, a paniom „kwiatowy” koncert z okazji Dnia Kobiet – zespół Czerwony Tulipan.
DLACZEGO WARTO ODDAĆ GŁOS?
Tylko w ten sposób można sprawić, że planowane wydarzenia zostaną zrealizowane. Dzięki temu na naszym osiedlu co miesiąc będzimy uczestnikami imprez kulturalnych – blisko, w znanej sali i bez biletów! To nie my musimy jeżdzić do innych miast na spotkania z artystami – to oni przyjadą do nas!
Gdy św. Filip Neri założył swoje rzymskie oratorium, było ono niezwykłym zjawiskiem w życiu religijnym i kulturalnym. Tam ujawnili swe talenty twórcy pieśni religijnych, autorzy sztuk teatralnych, kompozytorzy, a wśród nich sławny Palestrina. Sztuka stała się tam drogą do Ewangelii. My też mamy taką szansę. Wystarczy oddać głos na projekt „Kulturalne Spotkania nad Potokiem” – obszar V pozycja 6.
JAK ZAGŁOSOWAĆ?
W każdą niedzielę czerwca w Katolickim Liceum będzie mozliwość oddania głosu przy urnie.
3 czerwca – 11.00-13.00
10 czerwca – 11.00-13.00
17 czerwca – 11.00-13.00
28 czerwca – 8.00-10.00.
Trzeba ze sobą mieć dowód osobisty, młodzież powyżej 16 roku życia legitymację szkolną i zgodę rodzica (formularz pod linkiem: Oświadczenie opiekuna lub przy urnie).
Zagłosować można też przy wszystkich urnach w Radomiu (np. w Urzędzie Miejskim). Głosować może każdy, kto jest zameldowany w Radomiu. Oddanie głosu nic nie kosztuje.
Warto pamietać, że możliwe jest głosowanie przez internet! To szczególnie przydatne dla zabieganych, zapracowanych i studiujących!
Link do głosowania (zakładka Głosowanie aktywna od 1 do 30 czerwca 2018 roku)
i strona projektu: konsultacje.radom.pl
Pamietaj!
KULTURALNE SPOTKANIA NAD POTOKIEM
– OBSZAR V, POZYCJA 6
Oddaj głos – sztuka zagra dla Ciebie!