2016.11.16 — V Pieszy Rajd Niepodległości
V Pieszy Rajd Niepodległości
16 listopada 2016 roku
Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość, i nie chce ludzi wielkich, kończy się.
Kardynał Stefan Wyszyński
V Pieszy Rajd Niepodległości uczniów Katolickiego Liceum i Gimnazjum im. św. Filipa Neri, od miejsca zwycięskiej bitwy Powstania Styczniowego pod Jaścami do mogiły powstańczej na starym cmentarzu w Jedlni.
20 kwietnia 1863 roku oddział płk. Józefa Jankowskiego stoczył zwycięską bitwę pod Jaścami z kolumną gen. Meller – Zakamelskiego. Płk. Jankowski brał udział w sławnej bitwie – zasadzce pod Żyrzynem 8 sierpnia 1863. Został schwytany 23 stycznia 1864 przez Rosjan, a następnie skazany na karę śmierci i stracony 12 lutego w cytadeli warszawskiej.
Na starym cmentarzu w Jedlni w mogile powstańczej pochowanych jest 17 uczestników bitwy pod Jaścami. Proboszcz parafii w Jedlni, ks. Józef Gacki, zapisał w Ksiedze Zgonów z roku 1863: …poległych zebranych na pobojowisku w lesie między Kosieńcem a Jaścami i zwiezionych do tutejszej Kośnicy jest siedemnastu mężczyzn niewiadomych imion i nazwisk ani pochodzenia… Ks. Gacki, który sam brał udział w walkach Powstania Styczniowego, chronił w ten sposób rodziny poległych Powstańców. Cześć Ich Pamięci!