2015.10.06 — Wiara i rozum, czy wiara kontra rozum?
„Wiara i rozum, czy wiara kontra rozum?”
spotkanie z Grzegorzem Górnym
6 października 2015 roku
„Wiara i rozum, czy wiara kontra rozum?” – pod takim tytułem odbyło się 6 października 2015 roku spotkanie z publicystą, reżyserem, producentem filmowym i telewizyjnym Grzegorzem Górnym. Było to jedno z wielu wydarzeń Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej odbywającego się w Radomiu. Grzegorz Górny znany m.in. jako autor wielu filmów i książek poświęconych tematyce społecznej i religijnej, podzielił się z zebranymi swoimi refleksjami na temat relacji pomiędzy wiarą i rozumem. Odniósł się przede wszystkim do swoich doświadczeń wiary podczas tropienia śladów najważniejszych relikwii chrześcijaństwa. Grzegorz Górny poświęcił wiele lat dziennikarskiemu śledztwu na temat materialnych śladów pozostawionych przez Jezusa z Nazaretu. Ciekawie i poruszająco opowiadał o osobistym zetknięciu się z niewytłumaczalnymi z punktu widzenia nauki zjawiskami niezwykłych obrazów uważanych za wizerunek twarzy Chrystusa na Całunie Turyńskim oraz na Chuście z Manoppello. To doświadczenie pozwala mu stwierdzić, że rozum i wiara nie wykluczają się, lecz uzupełniają się nawzajem, ponieważ to, czego nie można wyjaśnić rozumowo, jest wytłumaczalne w świetle wiary.
Drugą część swojej prelekcji dziennikarz poświęcił roli mediów w kształtowaniu opinii i postaw społeczeństwa. Zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo bezkrytycznego przyjmowania treści płynących ze środków masowego przekazu. Słuchaczy zainteresowały zwłaszcza przykłady z dziennikarskiej „kuchni”, które choć z etyką dziennikarską nie mają nic wspólnego, to jednak często się z nimi spotykamy, np. metody manipulowania badaniami opinii publicznej, reklama podprogowa czy celowe zmienianie znaczenia słów w celu zmiany sposobu myślenia odbiorców.
Swój wykład publicysta zakończył apelem skierowanym zwłaszcza do młodych słuchaczy, aby nie stracić sposobu patrzenia na świat oczami dziecka z baśni Hansa Christiana Andersena, które nieskażone kłamstwem miało odwagę wbrew wszystkim nazwać rzeczy po imieniu i krzyknąć „Król jest nagi!”
Sylwia Kotowska-Kieruzel