2015.02.20-28 — Polsko-Niemiecka Szkolna Wymiana Młodzieży — Augsburg
wymiana ←
Polsko-Niemiecka Szkolna Wymiana Młodzieży — Augsburg
20-28 lutego 2015 roku
Zacznijmy od liczb. 23 uczennice z Gymnasium Maria Stern w Augsburgu, 23 uczniów z Katolickiego Liceum i Gimnazjum im. św. Filipa Neri w Radomiu, 2112 kilometrów, 30 godzin spędzonych w podróży, 7 dni i 6 nocy spędzonych w partnerskich rodzinach. To da się policzyć. Ale jak zliczyć chwile niepewności… Czy dam sobie radę? Czy mój niemiecki/angielski na coś się w ogóle przyda? Czy znajdę wspólne tematy z moją niemiecką partnerką? Czy moi „nowi rodzice” mnie zaakceptują? Jak policzyć uśmiechy pojawiające się na twarzach po kolejnym mile spędzonym dniu? Ilość słów wypowiedzianych przez minutę podczas gry integracyjnej „speed dating” pomnożoną przez 23, bo zasada mówi, że trzeba porozmawiać z każdą niemiecką uczestniczką? Liczbę stłuczek i komicznych sytuacji podczas jazdy na łyżwach lub ilość śniegu, który wylądował za kołnierzem moim lub mojego „przeciwnika” podczas bitwy na śnieżki? Wreszcie łzy, które nieoczekiwanie pojawiają się w oczach podczas pożegnania…
Intensywny tydzień, który przeżyliśmy w Augsburgu podczas tegorocznego projektu w ramach wymiany polsko-niemieckiej, pokazał nam kolejny raz, jak ważne są spotkania wykraczające poza granice, uprzedzenia i stereotypy. Otwartość i spontaniczność naszych uczniów sprawia, że mimo początkowych obaw, bardzo szybko znikają bariery językowe i nieśmiałość. Zetknięcie z nową kulturą, historią naszego sąsiada, Kościołem katolickim w Niemczech, innymi wyznaniami chrześcijańskimi, zmusza do stawiania pytań i refleksji. Można chyba zaryzykować stwierdzenie, że podczas takiego wyjazdu uczniowie otrzymują sporą dawkę informacji, wiedzy, praktyki, treningu językowego, których trudno jest doświadczyć w szkolnej ławce.
Dzięki zaangażowaniu i pomysłowości naszych niemieckich opiekunek, pani Barbary Lajblich i pani Elisabeth Volz-Goller, mogliśmy podziwiać piękno Bawarii zimą. Wyprawa do Garmisch-Partenkirchen i wędrówka wąwozem rzeki Partnach, to podróż do krainy baśni. Widok zamarzniętych wodospadów pośród skalnych ścian wąwozu, przeróżne odcienie bieli otaczającego nas lodu i niezwykła muzyka, jaką tworzy rwąca rzeka, sprawiają, że największym sceptykom wyrywają się z ust okrzyki zachwytu. Tu widać, jaką siłę ma płynąca woda i jak niezwykła jest potęga przyrody.
Przeciwwagą do cudów natury była wyprawa do metropolii, jaką jest Monachium. O ile dzika przyroda może onieśmielić, to w wielkim mieście nasi uczniowie czują się jak ryby w wodzie. Po dniu spędzonym w stolicy Bawarii wiele osób zadeklarowało chęć pozostania tam na stałe, a przynajmniej na okres studiów… Cieszy fakt, że wśród naszej młodzieży rośnie w ten sposób motywacja do nauki języka niemieckiego!
Nasz pobyt w gościnnych murach Gymnasium Maria Stern zakończył się uroczystością z okazji 15-lecia partnerstwa pomiędzy obiema szkołami. Na galę, którą uświetniły występy muzyczne uczennic niemieckich, został zaproszony konsul Aleksander Korybut Woroniecki, który w swoim przemówieniu podkreślił znaczenie kontaktów kulturalnych i gospodarczych między Polską i Bawarią. Pan konsul zapewnił nas o swojej życzliwości i wsparciu w organizowaniu kolejnych projektów wymiany pomiędzy naszymi szkołami. Głos zabrał także pan Anton Wolf, który wyraził wdzięczność dyrekcji naszej szkoły, ks. Mirosławowi Praskowi i p. Ewie Podgajnej, za wieloletnią współpracę i przywołując ciepłe wspomnienia oraz niektóre zabawne sytuacje z minionych 15 lat, sprawił, że na wielu twarzach pojawiły się uśmiechy. Ale trudno było też ukryć wzruszenie, gdy p. Wolf przypomniał postać pani Dagmary Baumgartner, naszej przyjaciółki i partnerki w projektach wymiany polsko-niemieckiej, zmarłej w kwietniu 2013 roku.
Wielką radość sprawiło wszystkim wystąpienie dwojga przedstawicieli naszych szkół, Ronji Bayerle i Wojtka Kowalczyka, którzy podzielili się swoimi wrażeniami i pozytywnymi doświadczeniami, znakomicie ukrywając tremę i drżące dłonie.
Mottem Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, organizacji wspierającej nas merytorycznie i finansowo w projektach wymiany uczniowskiej, jest hasło „Dwa kraje – jeden cel”. Tym celem jest spotkanie młodych ludzi z krajów, które często dzieliły tragiczne wydarzenia historyczne. Ten cel został kolejny raz osiągnięty, a ciąg dalszy naszej przygody nastąpi w czerwcu 2015 roku w Radomiu.
Sylwia Kotowska-Kieruzel