2013.09.18 — Forum Młodzieży Szkół Katolickich
Forum Młodzieży Szkół Katolickich
18 września 2013 roku
„Wiara, którą przyjmujemy od Boga jako dar nadprzyrodzony, jawi sie jako światło na drodze, wskazujące kierunek naszej wędrówki w czasie”.
Słowa zaczerpnięte z encykliki papieża Franciszka „Lumen fidei” („Światło wiary”) były mottem XIII Forum Młodzieży Szkół Katolickich, które odbyło się 18 września na Jasnej Górze. W spotkaniu uczestniczyło dwa tysiące osób z całej Polski, w tym 11-osobowa grupa uczniów naszego liceum.
Organizowane od 2000 roku Forum Młodzieży, jest jak podkreśliła jego pomysłodawczyni s. Maksymiliana Wojnar, formą wspierania wychowawczej roli szkoły i otwierania się z tą ideą na zewnątrz, do innych szkół w środowisku.
Obrady rozpoczął ks. biskup Marek Solarczyk z Diecezji Warszawsko-Praskiej, który pracuje jako katecheta w jednym z warszawskich liceów. Swoje świadectwo nauczyciela, wychowawcy i opiekuna młodzieży zaczął od wspomnienia o wieloletnim ordynariuszu Diecezji Radomskiej śp. biskupie Edwardzie Materskim, który także łączył funkcję biskupa z pracą katechety w szkole prawie do ostatniej chwili. Ks. bp Marek Solarczyk nawiązał w swojej wypowiedzi do tematu przewodniego Forum przypominając, że nie można pracować jako katecheta, a także jako wychowawca, jeśli nie jest się autentycznym świadkiem wiary. Odpowiadając na pytanie, jaka jest rola kapłana we współczesnej szkole, wymienił dwa podstawowe zadania – być i towarzyszyć. Być zawsze do dyspozycji uczniów i towarzyszyć im zarówno w radosnych, jak również w trudnych i bolesnych przeżyciach. Żartobliwie nazwał siebie „skrzynką intencji”, wspominając swoje dyżury na szkolnym korytarzu i prośby uczniów o modlitwę w intencji pomyślnie napisanej klasówki.
Swoje świadectwo wiary przedstawili też młodzi uczestnicy Forum. Monika Rybczyńska, uczestniczka Światowych Dni Młodzieży w Rio opowiedziała o swojej pracy w charakterze fotoreporterki w Biurze Prasowym ŚDM. Wspominając życzliwe przyjęcie grupy polskiej przez Brazylijczyków, zaznaczyła, że imię Jana Pawła II jest kluczem, który otwiera wszystkie drzwi, przede wszystkim drzwi ludzkich serc. Prezentacja zdjęć i filmów ze Światowych Dni Młodzieży Rio 2013 pozwoliła jeszcze raz poczuć atmosferę modlitwy i jedności młodego Kościoła na świecie. Dla naszej grupy miłym akcentem było zdjęcie absolwenta naszej szkoły Janka Kacperskiego, uczestnika ŚDM, które także znalazło się w prezentacji.
Osobą, która podzieliła się następnym świadectwem, był znany dziennikarz i komentator sportowy Przemysław Babiarz. Wspominając czasy swoich studiów na Wydziale Aktorskim, zwrócił uwagę na to, jak ważną rzeczą dla każdej grupy jest bycie osobą religijną i liderem w swoim środowisku. Zastanawiając się nad kwestią, czy praca w mediach przynosi tylko dobre owoce, stwierdził, że szczególnie młodzi ludzie muszą być bardzo ostrożni i krytyczni, chłonąc wszystko to, co płynie ze współczesnych środków masowego przekazu. Po adoracji Najświętszego Sakramentu uczestniczyliśmy w Eucharystii, której przewodniczył ksiądz arcybiskup Wacław Depo. Metropolita częstochowski przypomniał w homilii postać św. Stanisława Kostki, którego święto obchodziliśmy tego dnia. Apelował także o bycie świadkami wiary w swoich środowiskach, do których młodzi ludzie wrócą. Prosił o odważną obronę Krzyża, zaznaczając, że nie bronimy znaku dwóch skrzyżowanych belek, lecz Osoby, która oddała na nim za nas swoje życie. Zwrócił uwagę na wyższość kontaktów z żywym, realnym człowiekiem, a nie tylko za pomocą portali społecznościowych. Ksiądz Arcybiskup odczytał na zakończenie akt zawierzenia młodzieży, nauczycieli i rodziców Matce Bożej.
Na zakończenie Forum odbyła się Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich, którą poprowadziła młodzież, modląc się słowami rozważań ze Światowych Dni Młodzieży. Szczególnie dobitnie zabrzmiała modlitwa o pokój odmówiona przy ostatniej stacji.
„Europa Wschodnia niech doświadcza pokoju i wolności religijnej. Europa niech przezwycięży postępującą falę sekularyzacji dzięki odważnemu głoszeniu wiary. Afryka niech przezwycięży przemoc i buduje Kościół tak jak rodzinę, a rodzinę jak Kościół. Ameryka Północna niech odrzuci obyczaje, które oddalają od Ewangelii. Ameryka Łacińska i Karaiby niech odnajdą drogę do pokonania niesprawiedliwości i przemocy. Mniejszość chrześcijańska Azji niech będzie owocującym ziarnem, pomimo prześladowań. Australia i Oceania niech z jeszcze większą siłą zaangażują się w głoszenie Ewangelii”.
Widok modlącej się młodzieży daje nadzieję, że zgodnie z modlitwą Ojca Świętego z Rio de Janeiro, „młodzi mocą Ducha Świętego staną się ewangelizatorami, których Kościół trzeciego tysiąclecia tak bardzo potrzebuje”.
Sylwia Kotowska-Kieruzel